تعمیر فرمان اتومبیل

تعمیر فرمان اتومبیل

تعمیر فرمان اتومبیل

سیستم فرمان چگونه کار می‌کند

سیستم فرمان خودروهای جدید شامل قسمت‌های زیادی مانند غربیلک، میل فرمان، میل تعادل، سیستم هیدرولیکی فرمان و سگ‌دست فرمان است. زمانی که غربیلک فرمان را به یک سمت می‌چرخانید، سیستم هیدرولیکی به کمک شما می‌آید. تا نیروی کافی برای هدایت خودرو مهیا شود و جهت چرخ‌ها عوض شود. توجه داشته باشید که در بعضی از خودروها قسمتی از عملیات سیستم فرمان به صورت الکتریکی است.

دلایل معمول سخت شدن چرخش فرمان خودرو

  • کم بودن روغن هیدرولیک فرمان

زمانی که شروع به چرخش فرمان می‌کنید یک حسگر، چرخش را متوجه شده و توسط جک هیدرولیکی نیروی دلخواه را وارد می‌کند. اما در صورتی که روغن هیدرولیک فرمان کم شده باشد، نیروی هیدرواستاتیکی تولید شده توسط جک برای هدایت چرخ‌ها کافی نخواهد بود.

  • پاره شدن تسمه پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک فرمان برای پمپ کردن روغن نیروی لازم را از طریق تسمه از موتور خودرو می‌گیرد. در صورتی که این تسمه پاره شود، پمپ از کار می‌افتد و فرمان به سختی می‌چرخد (مانند حالتی که اتومبیل خاموش است).

  • مشکل در جعبه فرمان (یا مارپیچ و پینیون)

اگر مارپیچ آسیب دیده باشد، هدایت خودرو سخت خواهد شد. در صورتی که در لحظات اولیه‌ای که خودرو را به راه انداخته‌اید، چرخاندن فرمان سخت باشد. اما به مرور زمان راحت‌تر شود، احتمالا مارپیچ آسیب دیده است. زیرا با گذشت زمان از راندن و گرم شدن مارپیچ و روغن کاری، اثر آسیب دیدگی در رانندگی کمرنگ می‌شود.

  • فشار کم در لاستیک‌ های جلو

احتمال دارد که سخت بودن چرخش فرمان به علت کم باد بودن لاستیک‌ها نیز باشد. اگر چه عموماً این گونه نیست و مشکل در جای دیگری است. با این حال در صورتی که فرمان دادن سخت بود، ضرری ندارد اگر باد لاستیک‌ های جلو را چک کنید.

تعمیر فرمان اتومبیل

تعمیر فرمان خودرو

به طور کلی برای کشف مشکل اول باد لاستیک، سپس میزان روغن هیدرولیک و در نهایت تسمه پمپ هیدرولیک بررسی می‌شود. که اگر مشکل از این موارد بود می‌توان به راحتی آن را رفع کرد. اما در صورتی که مشکل از مارپیچ باشد، مارپیچ باید باز و در صورت خرابی جدی تعویض گردد. سپس روغن هیدرولیک تخلیه و روغن جدید ریخته می‌شود تا از نبود براده فلز در روغن هیدرولیک اطمینان حاصل شود. گاهی حتی یک براده در داخل روغن می‌تواند علت ایجاد آسیب در مارپیچ باشد. پس از انجام تعمیر فرمان خودرو، اتومبیل در یک جای کم خطر و باز از لحاظ سیستم فرمان چک می‌شود. تا اطمینان حاصل شود که مشکل رفع شده و چیزی از قلم نیفتاده است.

توصیه هایی برای طولانی کردن عمر جعبه فرمان

از آن جا که همه معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است، باید بکوشیم تا جایی که امکان دارد، عمر قطعات خودروی خود را زیاد کرده و استهلاک آن ها بکاهیم. پیشنهادهایی که برای سلامتی جعبه فرمان مطرح می شوند جنبه ی عمومی داشته و بسیار ساده اند؛

  • تنظیم باد لاستیک ها را جدی بگیرید؛
  • لاستیک ها را بررسی کرده و اگر از نظر عاج ضعیف هستند آن ها را تعویض کنید؛
  • چرخ ها را در حالت بالانس نگاه داریم؛
  • تنظیم و گریسکاری مداوم را در دستور کار داشته باشیم.

شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل در عقب بندی، جلوبندی ، گیربکس اتوماتیک و… ، تعمیرات موتور یا تعمیر سیستم تعلیق و … به کلنیک تخصصی تعمیرات ماشین به آدرس: تهران، میدان قزوین، خیابان کارگر جنوبی به سمت چهار راه لشکر، جنب داروخانه، پلاک 591 مراجعه کنید و یا با تماس با شماره های :شماره همراه : 09122814826     تلفن: 55483519-021 در ارتباط باشید