روغن سوزی خودرو

روغن خودرو

روغن خودرو

روغن خودرو / موتور خودرو برای اینکه بتواند روان کار کند و دچار مشکل نشود نیاز به روغن دارد. وجود روغن خودرو کاملا ضروری و حیاتی است و اگر شما می خواهید موتور خودرو شما عمری طولانی تر داشته باشد باید از روغن مناسب و استاندارد و متناسب با خودرویتان که توسط شرکت سازنده ی خودرو اعلام می شود استفاده کنید.

روغن موتور در خودرو در واقع نقش خون در رگ انسان را ایفا می کند. روغن موتور همواره از ترکیباتی چون روغن پایه (Beis Oil) و مواد افزودنی تولید می شود.

روغن موتور ابتدا در پالایشگاه از نفت خام لوبکات تولید می شود و بعد به عنوان ماده اولیه واحد روغن سازی به واحد استخراج فرستاده می شود تا در آنجا موادی که حاوی ترکیبات بنزینی است از آن زدوده شود. سپس رافینت (مواد حاصل از پالایش )  که حاوی روغن است به واحد موم گیری برای جداسازی پارافین و موم فرستاده و در انتها به واحد فورفوراید فرستاده می گردد تا روغن پایه نفتی تولید شود.

دو وظیفه ی مهم روغن را در زیر آورده ایم:

 1. روان کاری
 2. تمیزکاری

بسته به نوع موتور از لحاظ قدرت و سرعت تولیدی و همچنین آلیاژهای به کار رفته در قطعاتی چون پیستون، سیلندر، سوپاپ و یا قطعات لاستیک خودرو و خاص مانند کاسه نمد، واشرها، یاتاقان و… روغن موتور مناسب می تواند عملیات روان کاری و تمیزکاری را به صحیح ترین شکل ممکن انجام دهد. این روغن موتور را کارخانه سازنده خودرو در دفترچه راهنمای خودرو تعیین می نماید. به طور مثال روغن موتور مناسب پراید در دفترچه این خودرو به طور کامل توضیح داده شده است. ( روغن سوزی خودرو )

همواره شرکت سازنده خودرو روغن مناسب برای خودروی شما را اعلام می کند یا می توانید از کسی که روغن خودرویتان را تعویض می کند روغن مناسب را جویا بشید اما بهتر است خود شما هم اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

روغن سوزی خودرو

یکسری کارها برای کنترل و جلوگیری از آسیب به خودرو از جانب روغن خودرو وجود دارد که شما ملزنم به رعایت کردن آن هستید.

اولین کاری که شما باید همیشه انجام دهید این است که در فواصل بین هر سرویس روغن، سطح روغن موجود در خودرو را چک کنید تا از آسیب ‌هایی که بخاطر پایین بودن سطح خودرو بوجود می آید جلوگیری کنید. در صورتی که نحوه ی چک کردن سطح روغن را بلد نیستید، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

اطلاعاتی که در دفترچه می توانید ببینید شامل این است که به اطلاعاتی مانند سطح دقیق میزان روغن در شرایط گرم و سرد بودن موتور و نیز اینکه چه میزان زمان باید منتظر بمانید تا موتور خودرو سرد شود و سپس سطح روغن آن را چک کنید، پی خواهید برد. به طور کلی بهتر است چند دقیقه پس از خاموش کردن خودرو روغن را چک نمایید. ( روغن سوزی خودرو )

روغن سوزی خودرو

خوب است بدانید که مشخصات روغن ها برای موتورهای دیزلی کاملا با روغن موتورهای بنزینی متفاوت است. همچنین موتورهای توربو شارژ هم ویژگی های مخصوص به خود را دارند. یک معیار دیگر برای روغن مناسب خودروی شما به روغن سینتتیک و نیمه سینتتیک بودن روغن مربوط می شود.

درجات روغن خودرو به چه معنا هستند؟

روغن ها دارای درجات مختلفی هستند که برگرفته از ثبت برند های مختلفی است. اگر روی ظرف روغن موتور را ملاحظه نمایید یک لیبل دارد که ارقامی به شکل w-50 20 و w40 10 و … وجود دارد، که این ارقام به گرانروی ( ویسکوزیته یا ضخامت ) روغن اشاره دارند.

ویژگی خاصی که روغن های امروزی دارد این است که روغن موتور های امروزی ذاتا رقیق‌تر بوده و خیلی سریع درون منافذ موتور نفوذ می‌کند. بدین ترتیب مانع آسیب رسیدن به قطعات فلزی موتور که در تماس با هم عمل می کنند، خواهد شد. این روغن ها رقیق حتی از نظر اقتصادی هم به صرفه تر هستند.

اما در ادامه اعداد روی لیبل روغن موتور را شرح خواهیم داد.

در استاندارد SAE روغنی با مشخصه 20w-50 موجود است. عدد 20 گرانروی با میزان جاری شدن روغن در سرما و عدد 50 میزان گرانروی(عدم تمایل به جاری شدن) آن را در دمای کارکرد موتور نشان می‌دهد.

W به معنای Winter (زمستان) است. یعنی روغن چهار فصل بوده و در سرما گرانروی آن کم و در گرما گرانروی آن بیشتر می‌شود.

ویژگی‌های روغن موتور

به منظور پیچیده‌تر کردن مسائل، یک گستره از استانداردهای مختلف روغن موتور نیز وجود دارد اما مناسب ترین شان ارقام ACEA هستند. بسیاری از خودروسازان اروپایی و آسیایی از این استانداردها برای موتور خودرو ی بنزینی استفاده می کنند.

گرید صحیح روغن موتور :

مهمترین راه برای پی بردن به این مهم مراجعه به دفترچه نگهداری خودرو یا تماس با نمایندگی کمپانی سازنده است. روی ظرف روغن را به دقت بررسی کنید تا از صحیح بودن گرید آن اطمینان حاصل نمایید.

روغن موتور کاربردهای زیادی دارد از جمله انها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کم کردن اصطکاک و ساییدگی بین قطعات موتور
 • آلودگی ها و ذرات لجنی رسوب شده حاصل از کارکرد و احتراق
 • باعث کاهش گرمای حاصل از کارکردن موتورو باعث خنک شدن موتور
 • پس بنابرین برای تولید چنین روغنی از افزودنی های مناسب باید استفاده کرد.

روغن موتور به 5 قسمت تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

 • روغن های پایه معدنی ( مینرال )

مینرال روغن رایجی است که در تمامی خودروها استفاده می شود و ترکیبات آن هم از نفت خام تولید شده است.

 • روغن های مصنوعی(سنتتیک)

سنتتیک نوعی روغن است که براساس ترکیبات شیمیایی تولید شده و اولین روغن بکار رفته شده در موتورهای جت می باشد.

 

 • روغن های حاصل از ترکیب پایه معدنی و مصنوعی (نیمه سنتتیک)

این روغن در دماهای بالا کیفیت و عملکرد بهتری نسبت به مینرال دارند و در واقع کیفیت این نوع روغن به نسبت مینرال بالاتر می باشد اما نکته دیگر این است که قیمت بالاتری نسبت به مینرال دارد.

 • روغن های حاصل از بهینه سازی پایه معدنی( پایه نسل جدید)

این نوع روغن در تولید روغن های جدید مورد استفاده قرار می گیرد و مشابه روغن های پایه مینرال از پایه نفتی می باشد.

 • روغن های پایه تصفیه ای(مونوگرید)

این روغن در تولید روغن های با سطح پایین مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به داشتن اسید برای موتورخودرو بشدت مضر است توصیه می شود از آن اجتناب کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *