نکات کلیدی خرید لاستیک خودرو

نکات کلیدی خرید لاستیک خودرو

نکات کلیدی خرید لاستیک خودرو

لاستیک ( تایر ) نقش اساسی در به کنترل در آمدن گیربکس خودرو انجام می دهد. در واقع آخرین قسمت از سیستم انتقال خودرو لاستیک است. برای خرید لاستیک باید انتخاب لاستیک و نگهداری از آن همواره مد نظر باشد چوت تاثیر بالایی در کنترل خودرو و پیوستگی بین اجزای خودرو دارد.

خرید لاستیک خودرو :

هنگام خرید لاستیک خودرو رعایت و توجه به یکسری نکات بسیار اهمیت بالایی دارد. شاید دیده باشید که یکسری عدد و رقم بر روی لاستیک خودرو درج شده است. شاید از خود پرسید باشید این اعداد و ارقام واقعا چیست و چرا روی لاستیک این ارقام درج شده است. در اینجا باید گفت اعداد و ارقامی که بر روی لاستیک درج شده اند به ما کمک می کند که هنگام خرید لاستیک خودرو انتخاب بهتری داشته باشیم.

خرید لاستیک خودرو

ویژگی های لاستیک خودرو:

اگر قصد خرید لاستیک خودرو دارید حتما این نکات را بدانید که این نکات کمک شایانی به جلوبندی خودرو شما می کند.

 • سرعت مجاز لاستیک:

هر لاستیک یک سرعت مجاز دارد که در واقع سرعت مجاز حداکثر سرعتی است که لاستیک می تواند به مدت 10 دقیقه تحمل کند. سرعت مجاز لاستیک با یکی از حروف لاتین A تا Z نشان داده می شود. مثلا روی جداره لاستیک پراید که دارای گیربکس دستی است، نماد H برای سرعت درج شده، H این را نشان می دهد که وقتی که لاستیک به اصطلاح تنظیم است می تواند 320 کیلومتر بر ساعت سرعت را به مدت 10 دقیقه تحمل کند.

نکته قابل توجه در اینجا این است که اگر بر روی لاستیکی حداکثر سرعت اعمال شود، اما دارای تنظیم فشار باد نباشد و یا اضافه بار روی آن اعمال شود، آسیب می بیند و یا می ترکد.

 • سایز لاستیک

یکسری شماره روی لاستیک وجود دارد که ما در ادامه مفهوم آنها را آورده ایم:

الف) اندازه لاستیک خودرو با علائمی همچون 165/65-R13 (روی لاستیک پراید) نشان داده می شود که به شرح زیر است:

عدد 165 نشان دهنده ی پهنای لاستیک بر حسب میلی متر است عدد 65نشان دهنده ی نسبت ارتفاع دیواره لاستیک (فاق) به پهنای آن برحسب درصد است. در این لاستیک ها R  علامت رادیال و عدد 13 نیز قطر رینگ بر حسب اینچ را نشان می دهد.

 • میزان بار مجاز برای لاستیک خودرو :

میزان بار مجار برای لاستیک خودرو میزان باری است که بر روی لاستیک خودرو وارد می شود و لاستیک آسیبی نمی بیند یا در آستانه ی آسیب قرار می گیرد و حد نهایی سلامت آن است. اگر وزن از مرز مجاز بار بالاتر رود باعث ترکیدن لاستیک و موجب تصادف خودرو می شود. حداکثر وزنی که برای خودرو تحمل شدنی است وقتی که حداکثر مقدار مجاز فشار را داشته باشد بین صفر تا 279 متغیر است

میزان بار مجاز برای خودروها مختلف متفاوت است، مثلا برای خودروهای سواری، عدد شاخص وزن بین 75 تا 105 است. برای مثال، شاخص وزن برای خودروی پراید 76 و معادل 400 کیلوگرم بار است، یعنی این لاستیک هنگامی که حداکثر فشار باد مجاز را دارد، حداکثر 400 کیلوگرم را می تواند حمل کند.

باید دقت کنید که هیچوقت نباید لاستیکی که شاخص وزنش کمتر از شاخص وزن تعیین شده توسط خودرو سازی است روی رینگ نصب کنید.

 • توجه به تاریخ تولید لاستیک در هنگام خرید :

لاستیک خودرو نیز مشابه کلیه ی محصولاتی که وجود دارد دارای تاریخ مصرف هستند. تاریخ تولید لاستیک کنار لاستیک به صورت یک عدد 4 رقمی هک شده و تاریخ انقضای لاستیک معمولا 4 سال پس از تاریخ تولید لاستیک است

توجه به تاریخ مصرف یا تاریخ انقضای لاستیک امری ضروری است زیرا اگر تاریخ مصرف لاستیک بگذرد ، خطرات زیادی را به دنبال دارد. ممکت است لاستیک بصورت ناگهانی بترکد و خطرات جبران ناپذیری را به بار بیاورد.

 •  توجه به حداکثر فشار باد در زمان خرید لاستیک :

فشار باد یعنی میزان بادی که می توان در لاستیک دمیده شود بدون اینکه آسیب ببیند. و میزان فشار باد مجاز را می توانید در کناره ی لاستیک ملاحظه فرمایید. برای بعضی لاستیک ها حداکثر فشار مجاز 32psi، برای برخی  44psiو برای بعضی دیگر حتی تا  50psiاست.

برای ایمنی کار شما هنگام سفر بهتر است فشار لاستیک ها را نسبت به فشار توصیه شده برای لاستیک به مقدار4psiکاهش دهید. حتا دیده اید که بخاطر خاصیت فیزیکی لاستیک ها و همچنین آسفالت بزرگ راه ها لاستیک در بزرگراه ها به علت تماس با سطح جاده گرم می شود و فشار هم بالطبع بالا می رود. پس باید کمی فشار را کمتر کرد تا دچار مشکلی نشود.

 • مقاومت حرارتی :

مقاومت حرارتی لاستیک ها با حروف لاتین و به ترتیب از بالاترین تا پایین ترین درجه، با حروف A، B و C مشخص می شوند.

 • چسبندگی :

اگر شما وارد جاده ای شوید که به علت بارندگی با هر علت دیگری دچار خیسی شده باشد شما نیاز به یک چسبندگی خواهید داشت تا خودرو از سطح جاده جدا نشود، در واقع چسبندگی میزان قابلیت متوقف شدن خودرو در جاده های خیس است. باید بدانید که داشتن چسبندگی مناسب یعنی لاستیک نسبت به لاستیک هایی با چسبندگی نامناسب و کمتر در مسافت کمتری باعث توقف خودروی خود می شود. میزان چسبندگی از بیشترین تا کمترین، به ترتیب با حروف AA، A، B و C نشان داده می شود.

 • ساییدگی :

عدد مربوط به ساییدگی لاستیک در واقع زمان مربوط به ساییدگی لاستیک را نشان می دهد و عدد بالاتر بیانگر زمان طولانی تر ساییده شدن لاستیک است مثلا ، زمان ساییده شدن یک لاستیک با کد ساییدگی 400 دو برابر لاستیکی با کد ساییدگی 200 است.

 • ترکیبات سازنده لاستیک :

ترکیبات سازنده لاستیک همان موادی را در نظر دارد که در لاستیک استفاده می شود تا لاستیک ساخته شود. مثلا ، عبارت TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2 STEEL یعنی رویه لاستیک مرکب از یک رویه پلی استری به همراه دو لایه سیم فولادی تسمیل شده است.

نکات کلیدی دیگردر مورد لاستیک خودرو :

 • باید دقت داشت که کلیه ی لاستیک های خودرو از یک نوع باشند و مشخصات مربوط به آن ها یکسان باشند. در صورت استفاده از لاستیک های تیوب دار، حتما تیوب داخل لاستیک را هنگام تعویض لاستیک عوض کنید.
 • هیچوقت از رینگ خودرو هایی که زنگ زده ،پوسیده ،تاب دار و جوشکاری شده هستند استفاده نکنید.
 • وارد شدن آسیب جدی به سیستم تعلیق و دستگاه انتقال قدرت خودرو نتیجه استفاده از لاستیک های غیر استاندارد خودرو، خواهد بود.
 • هنگام کنترل فشار باد، لاستیک ها باید سرد باشند و اگر لاستیک ها گرم باشند، از خالی کردن باد اضافی بپرهیزید.

هشدارها درباره لاستیک ماشین :

 • لاستیک نخ زده قابل اطمینان نیست و برای حفظ جان سرنشینان و ایمنی خودرو سریعا باید لاستیک نخ زده تعویض شود.
 • لاستیک های نو را در اکسل جلوی خودرو نصب کنید تا با توجه به وزن بیشتر در اکسل جلو و کنترل بهتر فرمان، ایمنی خودرو بیشتر شود، در صورتی که به دلیل کمی وزن خودروها در اکسل خودرو عقب ، باید چسبندگی خودرو به سطح جاده را با لاستیک های سالم تر و با آج بیشتر جبران کرد و از انحراف خودرو در پیچ های تند جلوگیری کرد.
 • همواره چرخ ها را بالانس کنید
 • از رینگ و لاستیک معیوب یا تعمیر شده هیچ وقت استفاده نکنید.
 • در صورت مجهز بودن خودرو به سیستم ترمز ضد قفل ABS یا سیستم ضد لغزش ASR هیچ وقت سایز رینگ و لاستیک را بدون اصلاح وضعیت سیستم مدیریت مرکزی ECU تعویض نکنید زیرا سیستم های مذکور، کارایی خود را از دست می دهند.

تعمیر سیستم تعلیق ، تعمیر گیربکس اتوماتیک ، تعمیر موتور های 4 سیلندر ، 6 سیلندر و 8 سیلندر خودرو با بهترین کیفیت و بهترین هزینه در کلنیک تخصصی تعمیرات ماشین amotors . شماره همراه : 09122814826  –   تلفن: 55483519-021

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *