تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک

گیربکس جزئی اصلی از وسیله ی نقلیه می باشد. در اینجا می توانیم دو دلیل برای اهمیت بالای گیربکس نام ببریم؛ اول اینکه هر موتوری دارای دوری محدود است و بیشتر از آن نمی تواند کار کند و نکته دوم این است که گشتاور تعیین شده ای است که هر موتور با حداکثر دور خود می تواند تولید کند.

گیربکس های اتوماتیک یا به اصطلاح عامیانه تر جعبه‌ دنده های خودکار یک نوع انتقال در وسایل نقلیه ی موتور ی می باشد. گیربکس های خودکار برخلاف گیربکس های معمولی یا همان جعبه دنده های دستی تغییرات دنده ها را بصورت خودکار مدیریت می کند و هنگام حرکت خودرو دنده ها را تغییر می دهد و با این امکان راننده دیگر نیازی ندارد که بصورت دستی این کار را انجام دهد.

گیربکس های اتوماتیک پس از گیربکس های دستی یا همان جعبه دنده های مکانیکی طراحی شده است و برای رفع مشکلاتی که در گیربکس های دستی هست به وجود آمد. یکی از بزرگترین مزیت‌های گیربکس‌ اتوماتیک این است که به طورخودکار دنده‌ها را تعویض می‌نماید و وظایف راننده را کاهش می‌دهند که با اینکار دیگر راننده مهارتی خاص برای تعویض دنده ها را لازم ندارد و در اینکار دیگر دچار مشکل نشده و تمرکز بیشتری روی رانندگی خود دارد. برای تعویض دنده ها در گیربکس اتوماتیک عواملی مانند وزن، سرعت و موقعیت خودرو متناسب با مسیری که خودرو حرکت می کند تاثیر گذار می باشد. در صورت ایراد در سیستم گیربکس اتوماتیک خودرو خود می توانید با امداد خودرو در این باره صحبت کنید تا در محل خدمت رسان شما باشند.

اما در جعبه دنده های معمولی بر اثر سرعت بیش از حد معمول یا زمانی که چرخ دنده ها از لحاظ سرعت هماهنگی لازم را ندارند و هنگام درگیر شدن جعبه دنده، توسط یک راننده غیر ماهر باعث فرسایش و تخریب سریع قطعات خواهد شد. با این حال در جعبه دنده های خودکار راننده به یک اهرم تغییر وضعیت دنده ها و پدال گاز احتیاج دارد و با فشار دادن به پدال گاز در جعبه دنده خودکار، تعویض دنده ها به طور خودکار انجام می گردد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک

اجزا تشکیل دهنده

گیربکس خودرو دارای اجزا مختلفی است که این قسمت ها هرکدام وظایف خاص خود را دارد. در این ادامه به بررسی اجزای مختلف گیربکس می پردازیم :

دسته دنده :

میله ای فلزی است که درون کابین ماشین قرار دارد. همانطور که می دانید محل دنده های مختلف در خودرو شکل ها مختلفی دارد که این بستگی به نوع خودرو و مدل خودرو هم دارد اما بیشتر به شکل H طراحی شده است.

میل ماهک :

میله ماهک در زیر دسته دنده قرار دارد، این میله از یک طرف به دسته دنده و از طرف دیگر به ماهک متصل شده است. انواع محتلف این میل ماهک شامل نوع دستی، الکتریکی، خلاء و هیدرولیکی یافت می شود.

ماهک

ماهک قطعه ای کمانی شکل است که با حرکت کردن آن دنده نیز بصورت کشویی حرکت می کند، با انجام این کار چرخ دنده ها وارد حرکت شده و سرعت خودرو را تغییر می دهند. به تعداد ماهک ها، میله ماهک وجود دارد.

کشویی دنده

کشویی دنده ،قطعه ای از گیربکس می باشد که در قسمت داخلی و خارجی دارای شیار است. شیار های خارجی کشویی دنده برای ارتباط با ماهک و شیار های داخلی برای ارتباط با چرخ دنده ها قرار داده شده است. در صورتی که دنده تغییر کند، ماهک بر روی شیار بیرونی کشویی قرار گرفته و کشویی نیز به چرخ دنده متصل است. در نهایت کشویی و چرخ دنده سرعتی برابر خواهند داشت.

حرکت همزمان دو ماهک باعث خرابی در خودرو است ، که این حرکت همزمان باعث می شود دو دنده ی جعبه دنده ، به طور همزمان وارد مدار شوند که این یعنی در خروجی جعبه دنده دو دور متفاوت باشد که عملا غیر ممکن است. برای جلوگیری از ایجاد خرابی در عملکرد جعبه دنده، مکانیزم محدود کننده ماهک طراحی شده است. یک امداد خودرو تهران می تواند راهنمایی های لازم را در اینخصوص برای شما داشته باشد.

چرخ دنده ها

در گیربکس چرخ دنده ها مهمترین عضو هستند که بر اساس انتقال توان شامل سه دسته ی موازی محور، عمود بر محور و محور متنافر می باشند. ضمنا بر اساس فرم دندانه به دو نوع ساده و مارپیچ تقسیم می شوند.

نحوه تعویض روغن گیربکس

روغن واسکازین یکی از روغن های کاربردی و مفید برای خودرو می باشد، که وظیفه نرم کردن جعبه دنده، مرطوب کردن و خنک کردن جعبه دنده و چرخ دنده ها را دارد. برای اینکه بدانیم چه زمانی موقع تعویض روغن واسکازین است باید بدانیم که معمولا بعد از 30 هزار کیلومتر کار کردن خودرو باید روغن عوض شود. البته برخی از خودروسازان به تازگی محفظه این روغن موتور را می بندند تا نیازی به تعویض نداشته باشد. این روغن بر خلاف روغن موتور نمی سوزد و در صورت نشتی رنگ قرمز دارد.

حالت های دسته دنده :

در تصویر زیر، دسته دنده یک خودرو دارای جعبه دنده ی شش دنده را همراه با تمام حالات قرارگیری آن نشان داده شده است.

دنده خلاص:

در این حالت دنده ها درگیر نیستند و در حالت خلاص قراردارند. در شکل بالا نیز این موضوع مشخص است.

دنده یک:

با حرکت دادن دسته دنده به سمت چپ قطعه ای که بنفش رنگ است بین دنده یک و دو انتخاب می شود و وقتی آنرا به جلو فشار می دهیم دنده ی یک درگیر می شود.

دنده دو:

همانند بالا با حرکت دسته دنده به سمت چپ، قطعه ای که بنفش رنگ است بین دنده یک و دو انتخاب می شود و با فشار به سمت عقب، دنده دو درگیر می شود.

دنده سه:

اگر دسته دنده در وسط قرار گیرد، قطعه بنفش رنگ بین دنده سه و چهار انتخاب می شود و با فشار آن به جلو، دنده سه انتخاب می شود.

دنده چهار:

همانند بالا با حرکت دسته دنده به سمت وسط، قطعه ای که بنفش رنگ است بین دنده یک و دو انتخاب می شود و با فشار به سمت عقب، دنده چهار درگیر می شود.

دنده پنج:

با حرکت دسته دنده به طرف راست، قطعه بنفش رنگ بین دنده پنج و دنده عقب قرار می  گیرد و مجدداً با فشار دسته دنده به سمت جلو، دنده پنج درگیر می شود.

دنده عقب:

انتقال دسته دنده به سمت راست و قرارگرفتن بین دنده ی پنج و عقب و کشیدن دسته به سمت عقب وارد دنده ی عقب می شود.

انواع گیربکسهای اتوماتیک

۱- گیربکس نیمه اتوماتیک

این سیستم همچنین به نام سیستم انتقال نیمه اتوماتیک ( SAT) و چندین نام دیگر شناخته می شود. این نوع گیربکس اتوماتیک از یک کلاچ معمولی و سیستم تنظیم دنده استفاده می کند اما عمل تعویض دنده را با استفاده از سنسورها، عملگرها، پردازنده ها و فناوری پنوماتیک ( گازهای فشرده) بصورت اتوماتیک انجام می دهد.

2- گیربکس های متغیر پیوسته(CVT)

گشتاور تولیدی توسط موتور پس از انتقال توسط کلاچ به جعبه دنده می رسد . وظیفه جعبه دنده انتقال دور موتور با نسبتهای گوناگون و رساندن آن به خطو ط انتقال و میل گاردان در خودروهای دیفرانسیل عقب یا مستقیماً به دیفرانسیل در خودروهای دیفرانسیل جلو است .

3- گیربکس های با کلاچ دوبل(DVT)

این نوع ترکیبی از گیربکس اتوماتیک و دستی می باشد. در گیربکس اتوماتیک دبل کلاچ تورک کانورتور یا مبدل گشتاور وجود ندارد. شما برای تعویض دنده از دو شفت مجزا استفاده می کنید، یکی برای دنده های زوج و دیگری برای دنده های فرد. هر کدام از شفت ها دارای کلاچ مجزا هستند.

4- گیربکس های تعویض مستقیم(DST)

5- گیربکس های تیپ ترونیک(Tiptronic)

گرچه تیپ‎ترونیک همانند سایر گیربکس‎های اتوماتیک، از مبدل گشتاور استفاده می‎کند، اما باید گفت، تیپ‎ترونیک همانند گیربکس‎های دستی که توسط سیستم‎های کامپیوتری کنترل می‎شوند،نیست و حتی گیربکس نیمه اتوماتیک هم محسوب نمی‎شود. برای مثال، شرکت آئودی در برخی خودروهای خود از تیپ‎ترونیک 5 سرعته استفاده می‎کند که تعویض دنده‎ها از یک به دو در هنگام حرکت از حالت توقف کامل، به صورت اتوماتیک انجام می‎شود.

توربین تعمیر گیربکس اتوماتیک بخش مهمی از گیربکس اتوماتیک محسوب میشود که در خروجی گیریکس نصب می شود و وظیفه انتقال قدرت از موتور به گیربکس را بر عهده دارد.

نقص در این قطعه باعث اشکالاتی نظیر پایین بودن شتاب خودرو، عدم حرکت خودرو و … خواهد داشت.

تعمیر سیستم تعلیق و تعمیر جلوبندی ، تعمیر گیربکس اتوماتیک ، تعمیر موتور های 4 سیلندر ، 6 سیلندر و 8 سیلندر خودرو با بهترین کیفیت و بهترین هزینه در کلنیک تخصصی تعمیرات ماشین amotors . شماره همراه : 09122814826  –   تلفن: 55483519-021